Noored

Noored soovitavad: need on raamatud, mida peab lugema

5 minuti lugemine

Toome teie ette taas LHV raamatukogus leiduvaid lugemist väärt raamatuid. Seekord tõttas Kevad Belle Saareperala appi ettevõtlikele ja särtsakatele noortele raamatuid valima teine LHV noorte mõttepanga liige Randy Padar.

Kevad Belle Saarepera on LHV noorte Mõttepanga liige, kes loeb igas kuus keskmiselt kolm raamatut. Kevad leiab, et raamatud on üheks paremaks enesearenduse viisiks. Esiteks on võimalik kaante vahelt kerge vaevaga omandada informatsiooni, milleni jõudmine võis autoril võtta kogu elu, ning teiseks on lugemisest pikas perspektiivis kindlasti rohkem kasu, kui sama aja kulutamine Instagramis scrollimisele. Suurepärane aeg raamatu lugemiseks ongi just pühade ajal. Siin on Kevade jõulukuu raamatusoovitused.

https://lh6.googleusercontent.com/v8QaIql-F0wXJkhsw2AStpXT6GfMrtrBjYZ12-DNTKfzADtKnb3Zl17qWcGxbWaAfvYlPxxIZFwZR-_LrowA3xa0iYgD0Zr5NHevLsHcKE3G4FpVRJ0pcRPbYFa19aGlKfXwDhNS

“The Power of Now”

Eckhart Tolle

Minevikku ei saa muuta ja tulevik on illusioon – seda teame me kõik. Aga kuidas seda teadmist nüüd päriselt rakendada?

Raamatu autor Eckhart Tolle veetis suure osa oma noorukieast depressioonis, mis ajas ainult süvenes. 29-aastaselt koges ta aga nii-öelda müstilist kogemust või ilmutust, mille tagajärjel hulkus noormees sügavas õndsuseseisundis mitu aastat ringi. Osaliselt puudutab seda kogemust ka Eckharti esimene raamat “The Power of Now”, mis loob lihtsate ja isegi elementaarsete mõtete abil täiesti uue maailmapildi ning aitab lugejal tulla hetke. Hetke, mis eksiteerib siin, nüüd ja praegu. Praegusel momendil ei ole meil ühtegi mure, on vaid minevikus tehtud otsused (mida enam muuta ei saa) ja tuleviku spekulatsioonid (mille ennustamine ei ole garantii). Lisaks klišeelikele väidetele hõlmab raamat endas ka erinevaid strateegiaid ning nippe sealse filosoofia integreerimiseks igapäevaellu.

“The Power of Now” on käsiraamat, kuidas mitte elada oma elu ise raskeks, vaid olla õnnelik praeguses hetkes.

https://lh4.googleusercontent.com/i4pK1hWGUn4Vr9HLp8jrE5THfbWg4cNARdSX1RggNbUWMbDiiEmGXfhf9i-QjVJsE1moWzRBBie1nAxln0M9QM4-K6vJsl6qCr2g3CgUcU9p1k3vKIkecQO3CSNDF1PJdKcns2cJ

“Deep Work”

Cal Newport

Deep Work, mida autor kasutab defineerimaks keskendumisvõimet ja süvenemist, on omadus, mida maailmas iga päevaga aina rohkem hinnatakse ning selle oskuse arengut peegeldab meie edu töö- ja eraelus. See on vaid üks põhjus, miks kõik raamatus olevad nipid esimesel võimalusel kasutusse võtta ja seeläbi olla kõigis oma tegevustes produktiivsem. 2012 aasta uurimuses selgus, et keskmine kontoritööline veedab 60% oma tööajast “guugeldades” ja elektrooniliselt suheldes. Kusjuures meilide lugemisele ja nendele vastamisele kulub tööajast kokku tervelt 30%! See tõestab, et “busy” ei ole võrdeline produktiivsusega ning teosest leiab mitmeid innovaatilisi näited efektiivsuse tõstmiseks nii organisatsiooni tasandil kui ka individuaalsel tasandil.

“Busy” ei ole võrdeline produktiivsusega

Arvutiteaduse professor ja raamatu autor Cal Newport on oma teoses “Deep Work” välja toonud uuringu, kus seletab, miks töötamine teeb inimese õnnelikumaks kui lõõgastumine! Nii et kõik kohe tööd tegema! Kuid pea siiski meeles, et ära tööta rohkem- tööta efektiivsemalt…

https://lh5.googleusercontent.com/zi9QpMlgFM179jgYiwWA_BbmoYGTgB-s5tncQMKQbRHhlVdQ9eb33WflIRDd1EdzLVG-wylnCvkVSgt35ev2Ehkb64iPVu8SVY_d7iZcGBulouPRb8wvc_dWX6s2XPvc0pL2xMhJ

“Chicken Soup for the Soul 20th Anniversary Edition”

J. Canfield, M. V. Hansen, A. Newmark

On õhtu, sa istud kodus tugitoolis ja vaatad aknast graatsilist lumehelbete mängu. Kaminas praksub soe leek ja naabrilapsed kilkavad külateel. Sellistel hetkedel on lisaks kuumale kakaole just “The Chicken Soup for the Soul” see, mida käes hoides tundub elu kui filmis. Raamatusse on kogutud paari-leheküljelised lood armastusest laste kasvatamiseni välja, kuid kõikide lühijuttude juures on ühiseks jooneks sügavus ning lihtsus, mis iga leheküljega su vaimu ja südant avavad. Isiklikult soovitan kindlasti vältida selle teose lugemist avalikus kohas (s.h. Ühistranspordis, kohvikus, ajaloo tunnis), sest pisarad on suhteliselt vältimatud…

Kiirlugemine (ing. k. speed reading) on küll tore, aga selle raamatuga soovitan teha see “ohverdus” ja sinna rohkem aega panustada. Sealsed lood ja mõtted pole lugemiseks, vaid tundmiseks ning kui sa pärast selle lugemist kasvõi natukene parem inimene pole, siis noh… loe veel üks kord. Selle raamatu mõtiskluses on hea hetk soovida kõigile ilusat pühadeaega ja suur-suur aitäh, et leiad iga kuu selle paar minutit, et visata pilk peale paarile mu selle kuu lemmikule. Kui vähemalt üks mu soovitustest su elu paremaks teeb, siis on minu eesmärk sellega täidetud! Näeme uuel aastal!

Sealsed lood ja mõtted pole lugemiseks, vaid tundmiseks

RANDY PADARI SOOVITUSED

Randy Padar on alati lugemist nautinud. “Minu lemmikuteks on nii eneseabi kui ka rahatarkuse raamatud,”  ütleb Randy kindlalt. Sel kuul jagab ta sinuga kahte oma vaieldamatut lemmikut. Randy on kindla peale õige noor soovitamaks raamatuid investeerimisest ja rahatarkusest. Randy on saanud Investeerimisklubi Noore Investori stipendiumi, algatanud Estonian Business School’is investeerimisklubi ja hetkel töötab ta lisaks EBS õpilasesinduse presidendiks olemisele Scandium kinnisvaras koos oma lapsepõlveiidoli Jaak Roosaarega, kellelt pärineb ka Randy esimene raamatusoovitus. Aga see ongi üks ehedatest näidetest, et unistused saavad teoks nii et sina, kes su uusaastalubadus oli alustada investeerimisega, siin on sulle paar juhtlõnga, kust (investeerimise kuldreegli järgi – mida varem seda parem!) alustada:

https://lh6.googleusercontent.com/yhaDtrEUI4KGlamCIaV-sT4zDlBfCevgt08RGSDZ6k6DksXQ-xTQ4gPG7rlUl6qPqXdZP4GIzeXA1U5q5eea1FFyfAAPGEpwYzBf3LfOK4mGTV91Jvlq5rjm4Le-df0TAM7lTLDZ

 „Rikkaks saamise õpik“

Jaak Roosaare

“Antud raamat on esmalt tähtis seetõttu, et just teose lihtsus ja loogilisus aitas minul teha esimesi samme investeerimismaailmas,” tõdeb Randy ning jätkab kohe, „ma olen alati kõigile alustajatele soovitanud just „Rikkaks saamise õpikut“, kuna raamat räägib väga selgelt, miks ja kuidas peaksid investeerima.” Lisaks toob Randy välja Jaak Roosaare poolt raamatus kirjeldatud elulised näiteid annavad lugejale võimaluse kergemini suhestuda ja sisu mõista.

“Seda raamatut ma soovitan kõigile uueks aastaks, kes veel pole teosega tuttavad ja tunnevad huvi investeerimise ning rahatarkuse vastu,” põhjendab Randy, miks ta just selle kõikide raamatute seast välja valis.

“Rikkaks saamise õpiku” sarjast on nüüd sündinud juba kolm trükki, millest igaüks sisaldab veel rohkem aktuaalseid ja kasulikke näiteid ning täiendatud ajakohaseid tabeleid ja illustratsioone.

https://lh4.googleusercontent.com/6gUVcuL4dW9i5F-JJHXtxlxQETxmZnC7NPTxltcZMggzdJW_RMl-0xyXWh2Pm50rWwkPvUV0voaP1mMZVkdYoxsMg_dNKCIdzyJlIZVTvcRL3YfUew1T4eokCJC8yMGwJLK0S_4S

 „Miljonäri kiirtee“

MJ DeMarco

Randy valis oma teiseks soovituseks “Miljonäri kiirtee, sest lisaks finantsilisele mõtlemisele on see raamat teda inspireerinud ka üleüldiselt ettevõtluses. “Raamat on selge, lihtne ja arusaadav,” ütleb Randy.

Paari lausega kirjeldab Padar teost nii: “See raamat iseloomustab väga selgelt seda, et tegelikult ei ole ühte kindlat teed rikkuseni, vaid selleks leidub erinevaid võimalusi. Autor ise saavutas esialgu oma jõukuse tänu ettevõtlusele ning hiljem müügi kaudu. Autor, kes väidetavalt kasutab varjunime, hakkas ise investeerima alles siis, kui oli oma tegevuse käigus kogunud väärika summa raha.”

“Ta mõistis seda, aeglane tee rikkuseni on palgatöö ehk oma aja vahetamine töö vastu. Sa käid koolis, tööl, oled tubli kodanik, aga rikkust see majja ei too, sest aeg saab lihtsalt otsa,” lisab Randy lõpetuseks, “kiirtee see eest pidev eneseareng, uute võimaluste otsimine, ettevõtlusega tegelemine. Kõige aluseks on ajakasutus.”

KES ON RANDY PADAR?

Nimi: Randy Padar

Vanus: 21

Huvid: Eneseareng, golf, edulood, coaching, investeerimine

Parim investeering: Üldine ajainvesteering endasse. Ma hakkasin enesearenguga tegelema 14 aastaselt, kui otsustasin vaadata ja kuulata vastavaid videosid. Seejärel rahateemaline eneseinvesteering alates 16ndast eluaastast, kui otsustasin hakata finantsiliselt targalt mõtlema ja käituma. Seda kõike tänu Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpikule“ ning hiljem nii mõnelegi muule kirjateosele.

Mõttetuim investeering: Ilmselt mingisugune materiaalne emotsiooniost, mida hiljem ei läinudki vaja. Tavaliselt mõtlen väga põhjalikult läbi, kas mul on midagi vaja. Finantsturgudelt ei oskaks midagi „mõttetut” välja tuua.

Mille pealt sa kunagi kokku ei hoia?: Hariduse ja enesearengu.

Mille tarbeks hetkel raha säästad?: Kogun raha mitmel eri rindel. Esmalt suurema investeeringu, teiseks ettevõtluse jaoks.

Kui võidaksid lotoga suurema summa, mille peale selle kulutaksid?: Kui ta on piisavalt suur, siis lõviosa passiivse portfelli ehitamisele, natukene reisimisele ja ülejäänud suunaks ettevõtlusesse.

Mõni tarkusetera raha kohta: „Iga asi tuleb omal ajal. Või natukene hiljem.“ Me unustame ära selle, et noorena me näeme tihti nii-öelda valmis produkte ehk Warren Buffetiks ei saada kahe päevaga. Rahaga on samad lood, iga asi võtab natukene aega.

Millist rahanõu annaksid nooremale iseendale?:

1)    Säästmine pole üldse nii keeruline, kui sul on plaan.

2)    Küsi endalt, kas sul on seda päriselt vaja.

3)    Mõtle, kuidas tulusid suurendada.

4)    Huvitu ning proovi kohe erinevaid investeerimisinstrumente. 

KÕIKIDEL LHV PANGA JA LHV VARAHALDUSE KLIENTIDEL ON VÕIMALIK LAENUTADA VÄÄRT KIRJANDUST LHV RAAMATUKOGUST. USUME, ET RAAMATUTE LUGEMINE MITTE AINULT EI RIKASTA VAIMSELT VÕI ARENDA MEIE VÄLJENDUSOSKUST, VAID ON SUUREPÄRANE VIIS ISESEISVALT ARENEDA JA ÕPPIDA. 

SOOVIME TUUA LUGEMISHARJUMUSE NOORTELE LÄHEMALE.