E-sport oli lõppenud aastal valdkonnana väärt ilmselt üle miljardi dollari, kasvades aastaga hinnanguliselt veerandi võrra. Turule on tulnud ka nii mõnigi investeerimisvõimalus, mille kaudu kasvavasse ärisse panustada saab.
E-sport tähendab võistluslikku arvutimängimist: osalejad peavad vastaste – tihtilugu tiimide – vastu virtuaalset lahingut. Nagu tavalises spordis, on olemas superstaarid, legendaarsed meeskonnad, suurfirmadest sponsorid, korralikud auhinnarahad, rohke publik ning rohkelt meelelahutust.
E-spordi- ja mänguäri analüüsiv ja statistikat koguv NewZoo hindab, et kokku vaatab 2019. aastal e-sporti 443 miljonit inimest. Valdkonnast käib prognoosi järgi 2019. aastal läbi 1,1 miljardit dollarit, millest lõviosa ehk 897 miljonit tuleb brändiinvesteeringutest – ürituste meediaõigustest, reklaamist ning sponsorluslepingutest.
Erinevaid võistlusalasid on rohkesti – nendeks on eri firmade loodud mängud, mida on mitusada. Auhinnarahasid saab uurida näiteks veebiküljelt E-Sports Earnings: esimesel kohal oleva mängu ajaloos on mängijatele välja makstud pea 220 miljonit eurot, sajandale kohale jäänud mängu auhinnafond on jäänud aga 260 000 dollari kanti. Ülemaailmset katuseorganisatsiooni ega kindlat spordialade nimistut ei ole – turniire korraldavad üldjuhul mängutootjad ise.

Enamikul seesugustest mängudest on lai tavamängijate baas. Paljud neist on vähemalt osaliselt tasuta. Raha teenivad tootjad üldjuhul mängu sees, müües mängu välimust muutvat kraami või lisavõimalusi. Ka suurte e-spordi turniiride piletid võivad raha sisse tuua.
Tuntuimate e-spordi alade seas on populaarsed tiimimängud nagu “League of Legends”, “Dota 2” ning tulistamismäng “Counter-Strike: Global Offensive”. E-spordis edukatel mängudel on muidugi ka suur oma lõbuks mängivate tavainimeste baas ning taga mängutootja sihilik töö, et võistluslikku poolt arendada.
Muide, kahes mainitud mängus on väga edukad ka eestlased – tartlane Clement “Puppey” Ivanov on “Dota 2” auhinnarahana tasku pistnud pea 2,7 miljonit dollarit, “Counter Strike” mängija Robin “ropz” Kool aga 443 000 dollarit, olles oma alal üks tipptegijaid.
Kui e-sporti investeerimine huvi pakub, saab valdkonnale läheneda mitut pidi: investeerida mõnda meeskonda või valdkonna ETF-idesse, mis peamiselt paigutavad raha mängufirmadesse.
Meeskonnad
Professionaalsed e-spordi tiimid võivad ulatuda mõnest ühele mängule keskendunud mängijast suuremate konglomeraatideni, mis panevad oma meeskonna välja mitmes populaarses mängus.
Üks tuluallikas on mõistagi (suur)võistluste auhinnad, ent suur osa rahast tuleb ka sponsorlepingutest ning ka meediast: suuremad tiimid toodavad igapäevaselt sisu videomängude striimimiseks loodud keskkondades nagu Twitch ning teenivad selle pealt partnerlus- ja reklaamitulu.
Tavainvestoril, kes mängumaailmas sees pole, ei ole tiimidesse investeerida just väga lihtne. Börsilt leiab praegu vaid ühe e-spordi meeskonna – detsembri alguses Taani börsi kasvavate ettevõtete nimekirjas debüüdi teinud Astralis Groupi.
Astralise põhimäng on “Counter-Strike: Global Offensive”, milles nad on mängule keskendunud portaali HLTV hinnangul maailma parimad. Tiim on järjepidevalt olnud suurturniiridel edukas ning neist mitmeid ka võitnud. Meeskonna põhisponsor on Saksa autotootja Audi, lisaks näiteks Jack & Jones, Unibet ja Logitech.

Lisaks põhitiimile on Astralis Groupi portfellis veel “League of Legendsi” meeskond Origen ning üsna uue lisandusena jalgpallimängu FIFA tiim Future FC. Viimased kaks veel täiesti tipus pole, ehkki Origen on väiksematelt piirkondlikelt võistlustelt ka esikohti noppinud.
Ehkki Astralise IPO toimus maailma mõistes küllaltki tagasihoidliku suurusega Taani börsil, liiatigi veel ebalikviidsel kasvuettevõtete turul, oli firmal investorite seas minekut – pakuti kuni 16,8 miljonit aktsiat, ent märgiti pea 25 miljonit.
Ligikaudu euro kandis kaupleva aktsia debüüdipäeval, 9. detsembril tehti tehinguid isegi pea 3 miljonit, kuu lõpu poole on aktiivsus veidi raugenud ning päevas on omanikku vahetanud mõnisada tuhat aktsiat.
Astralisese otse investeerimine on muidugi küllaltki riskantne – ehkki minevikus on tiim olnud edukas, ei garanteeri see mõistagi häid tulemusi tulevikus. Firma finantsid (neid saab uurida näiteks prospektist) on samas küllaltki savijalgadel ning üles ehitatud võidulootusele. Arvestada tuleb ka vähest likviidsust ning valuutariski – kauplemine käib Taani kroonides.
Astralise börsidebüüt pälvis aga palju tähelepanu: isegi mainekas Bloomberg pühendas debüüdile suure loo. Seega võib arvata, et taanlased ei jää sugugi ainsaks e-spordimeeskonnaks, kellel börsiplaanid mõttes mõlkumas.
ETF-id
E-spordi populaarsusele panustades leiab turult ka mitmeid fonde, mis on rohkem või vähem just sellele valdkonnale keskendunud. Peamiselt investeerivad need suurtesse mängufirmadesse, mis toodavad kas peamiselt või muuhulgas mänge, mis just e-spordina populaarsed on.
Üks seesuguseid on juunikuus tegevust alustanud NERD. New Yorgi börsil kaubeldav fond reklaamib ennast kui ainsat ETF-i, mis investeerib ainult e-sporti.
Fondi haldav Roundhill Investments kirjutab fondi kohta kodulehel, et e-sport ja videomängud on meedia, spordi ja meelelahutuse tulevik. Veel toob Roundhill esile, et 2018. aastal investeeriti e-sporti mitteavalike kanalite kaudu ligikaudu 4,5 miljardit dollarit – avalikult kaubeldav fond võimaldab aga igaühel valdkonnale ligi pääseda.
Asutamisest alates on NERD-i osaku hind turul kasvanud ligikaudu 7,5 protsenti. 26. novembri seisuga on fondi hallatavate varade maht 11 miljonit dollarit ning kokku on raha paigutatud 25 ettevõttesse, millest paljud on seotud just meediapoolega ning laiale avalikkusele suuresti tundmatud. Suurim positsioon on fondil praegu Hiina videomängude voogedastuse platvormides DouYu ning Huya, mõlemasse on paigutatud pisut üle kuue protsendi varadest.
Veel leiab suuremate investeeringute seast Garena kaubamärki kasutava Singapuri mänguplatvormi ja -tootja Sea Limited; mänguhiiu, teiste seas superkangelaste teemalise võistkondliku tulistamismängu Overwatch ja kaardimängu Hearthstone omaniku Activision-Blizzardi; mänguritele suunatud peakomplektide ja muude tarvikute tootja, USA firma Turtle Beach ning innukalt e-sporti järgiva Lõuna-Korea videomängude striimimis- ja meediaplatvormi AfreecaTV.
Ilmselt kõige suurem otseselt e-spordiga seotud fond on 57 miljoni dollari suuruse varade mahuga VanEcki hallatav ESPO, mis investeerib aga ka suurtesse riistvarafirmadesse ning videomängusektorisse laiemalt.
Nii ongi ESPO suurim varapaigutus 9 protsendiga graafikakaartide tootja Nvidia, järgneb seitsme ja poole protsendiga kiibitootja AMD. Alles kolmandalt kohalt leiab maailma suurima mängufirma, Hiina konglomeraadi Hiina Tencent Holdings, millele kuulub arvukate investeeringute seas ka “League of Legendsi” arendaja Riot Games.

Veel leiab portfellist enam kui viie protsendi suuruse osakaaluga Activision-Blizzardi, Jaapani mänguhiiu Nintendo, Hiina mängude ja veebiäriga tegeleva firma Netease, USA suure videomänguettevõtte Electronic Arts ning juba mainitud Sea Limitedi.
VanEck asutas ESPO 2018. aasta oktoobri lõpus ning selle ajaga on osaku hind kasvanud ligi 15 protsenti. Osta saab fondi Nasdaq börsilt. LHV kaudu on ESPO kättesaadav ka tavainvestorist huvilisele.
Juba 2018. aasta märtsis loodud ETFMG fond GAMR kaupleb New Yorgi börsil ning selle varade maht on küll suurem kui ESPO-l – pea 85 miljonit dollarit -, ent investeeritakse videomängudesse laiemalt, e-spordile otsest rõhku panemata.
Fond on investeerinud kokku 87 ettevõttesse, suurimad on positsioonid “The Witcheri” sarja loonud Poola mängufirmasse CD Projekt ning Electronic Artsi.
GAMR on laialt videomängudesse investeerimiseks üks mugavamaid ja levinumaid variante, iga päev kaubeldakse fondiosakutega umbes 600 000 dollari eest.
GAMR-iga konkureeris veel hiljuti ka Defiance’i VIDG, ent detsembri alguses teatas haldur, et paneb pärast jõulupühi fondi kinni, viidates kehvale kasvuperspektiivile.
Asemele on tulnud aga Global X-i fond HERO, mis alustas tegevust 25. oktoobril. Varasid on küll veel üsna tagasihoidlikult, 1,6 miljoni dollari jagu, ent seni on osaku hind kasvanud 5,4 protsenti.
HERO osakuid saab osta samuti Nasdaq börsil. Suuremad investeeringud on juba tuttavad firmad – Nvidia, Electronic Arts, Nintendo, Netease, Activision-Blizzard ning Sea Limited.
Pildid: Shutterstock