Warren Buffetti asetäitja Charlie Munger armastab uurida mitte edulugusid, vaid nurjumisi, et neid ise vältida.
“Nende aastate jooksul, mil olen Charlie’t tundnud, olen sageli unustanud, et ta on ameeriklane,” on kirjutanud üks tema äripartnereid, Hiinas sündinud investor Li Lu, kelle arvates meenutab Charlie Munger pigem keiserliku Hiina õpetlasest ametnikke. “Mõnikord mõtlen, et kui Konfutsius sünniks uuesti tänapäeva Ameerikas, oleks Charlie tõenäoliselt tema parim reinkarnatsioon.”
Nõuanded
- Inimesel peab olema hulk erinevaid mudeleid eri olukordade jaoks.
- Kui tahad saavutada edu, siis pead aru saama sellest, miks ollakse edutud.
- Ära püüa olla väga intelligentne, püüa mitte olla loll.
- Kuigi enese ülehindajaid võib vahel saata suur edu, tasub pigem palgata inimesi, kes mõistavad oma piiratust.
- Ole rõõmsameelne.
Selle aasta esimesel päeval 95-aastaseks saanud Charlie Munger on eeskätt tuntud kui Warren Buffetti äripartner ja juhatuse aseesimees 389 000 töötajaga konglomeraadis Berkshire Hathaway. Buffettiga võrreldes on tema osalus küll üpris väike ja nii hinnatakse tema varandust vaid umbes pooleteise miljardi dollari kanti. Palka saab ta oma ametis sama palju kui tema kuulsam ja rikkam sõbergi – 100 000 dollarit aastas.
Munger lõi biheivoristliku mõttemudeli ammu enne
Mungeri rolliks ettevõttes on olla omamoodi tark mees taskus. Buffetti õpetajaks nimetatakse tavaliselt möödunud sajandi keskpaiga investeerimislegendi Benjamin Grahamit. Buffett ise on öelnud, et kui Graham õpetas teda ostma ainult odavaid aktsiaid, siis Munger tegi talle selgeks, kuidas oma mõtlemist muuta, vajadusel Grahami raamidest välja tulla. Buffetti sõnul on Berkshire Hathaway ettevõte, mis on rajatud Mungeri projekti põhjal, tema ise on selles peatöövõtja ja kontserni kuuluvate ettevõtete tegevjuhid alltöövõtja rollis.
Matemaatikat ja meteoroloogiat õppinud, pärast Harvardi ülikoolis magna cum lauda juura doktorikraadi kaitsnud Mungeri uudishimulik pilk uurib maailma väga laialt, reaalteadustest psühholoogiani. Nii lõi ta enda jaoks biheivoristliku majandusteaduse valda liigituva mõttemudeli juba enne seda, kui see distsipliin üldse leiutati.
Munger sündis samas maisipuhastajate osariigiks kutsutud Nebraskas USA keskläänes, Suureks tasandikuks hüütud preeriapiirkonnas Missouri jõe ääres asuvas Omaha linnas, kus kuus aastat hiljem Buffettki ja kus asub praegugi Berkshire Hathaway tagasihoidlik, paarikümne töötajaga peakorter, ning töötas teismelisena viimase vanaisale kuulunud toidupoes.
Kaks andekat inimest
Tuttavaks said nad aga alles aastakümneid hiljem, kui Munger oli 35- ja Buffett 29-aastane. Munger oli selleks ajaks küll Californiasse kolinud, kus töötas advokaadi ja arhitektina, kuid oli oma isa surma järel tulnud sünnilinna pärandiga seonduvat korraldama. Kui Mungerilt küsiti, et kuidas tekib õitsev partnerlus, arvestades tema juba 60 aastat väldanud sõprust Buffettiga, vastas ta lihtsalt: “Kaks andekat inimest.”
Munger on loomult varajane ärkaja, kes armastab nõupidamisi kokku leppida hommikusöögi ajaks, näiteks poole kaheksaks, ilmudes ise kohale veel umbes kolmveerand tundi varem, kaasas pakk ajalehti, et need rahus läbi lugeda.
Berkshire Hathaway pikaajaline edu on tugevas kontrastis suure osa ülejäänud investeerimismaailmaga. Mungeri sõnul seisneb probleem selles, kuidas Wall Streetil mõeldakse. Kuigi Berkshire Hathaway lähenemine on olnud väga edukas, pole tervel Wall Streetil tema meelest ühtki ettevõtet, mis seda päriselt jäljendada püüaks.


Kiewiti torn on olnud juba aastast 1962 Berkshire Hathaway peakorter. Eestlaste jaoks on kõige tuntumad Berkshire Hathaway portfelli kuuluvad tooted Duracell ja Heinz.

Edukaks saamiseks pead õppima tundma, miks nurjunud ettevõtted kõrbesid
Munger ütles 1994. aastal Lõuna-California Ülikooli ärikooli lõpetanutele kõnet pidades, et inimese peas peab olema hulk mudeleid, erinevate probleemide jaoks erinevad, sest kui inimesel on mudeleid vaid üks või kaks, siis hakkab ta reaalsust vägisi neisse mudelitesse toppima. Tema meelest katab 80 või 90 mudelit 90 protsenti sellest, mida on vaja elutark olemiseks, väga olulisi on aga käputäis. “Ja mudelid peavad tulema erinevatest distsipliinidest – sest kogu maailma tarkus ei peitu ühes väikeses akadeemilises instituudis,” lisas ta.
Munger tunneb sügavat huvi kõikvõimalike nurjunud ettevõtmiste vastu, olgu need siis äris, avalikus sektoris, teaduses või ka lihtsalt inimeste eraelus. Nende põhjal püüab ta kokku panna loendeid tingimustest, mis peavad olema täidetud, et õigesti otsustada.
Selleks, et õppida, kuidas olla õnnelik, tuleb tema meelest saada aru, mis muudab õnnetuks. Kui soovid tugevat ettevõtet, pead tundma põhjalikult seda, kuidas ettevõtted alla käivad. Börsil edu saavutamiseks pead aga teadma, kuidas seal kõrbetakse.
Elon Musk ja tema (põhjendamatult) kõrge enesehinnang
“See on hämmastav, kui palju pikaajalist eelist on meiesugused inimesed saanud sellest, et püüavad pidevalt mitte olla lollid, selle asemel, et püüda olla väga intelligentne,” on öelnud Munger ise, aga ka tunnistanud: “Rumalate vigade tegemisest ei saa sa kunagi täielikult üle.”
Nii ongi ta mitu korda öelnud, et palkaks enda juurde tööle parema meelega inimese, kelle IQ on 130, aga kes arvab, et see on 120, kui selle, kellel on 150, kuid kes arvab, et on 170. Kui talle esitati selle kohta küsimus ajalehekirjastuse Daily Journal Corporation, mille juhatuse esimees ta on, veebruari keskel toimunud aastakoosolekul, pillas Munger vastuseks: “Te ilmselt peate silmas Elon Muski?”
Teeninud üldise naerulagina, jõudis Munger kohe endale iseloomulikult ringiga tingimusliku klausli juurde. Kuigi ta eelistab inimesi, kes mõistavad oma piiratust, nendele, kes seda ei mõista, on ta teisest küljest siiski õppinud elu jooksul olulise asja: ära kunagi alahinda inimesi, kes ennast ülehindavad. Mõnikord nad suudavadki ennast ületada. “Ma ei taha, et mu eraelu oleks hulk tüüpe, kes elavad luuludes, kes mõnikord juhuslikult suurelt võidavad,” lisas ta siiski. “Ma tahan mõistlikku inimest.”
Õnnelikuks eluks on Mungeril aga lihtne juhis: Ole rõõmsameelne. Selleks ei tohi olla kade ega kibestunud, ei tohi kulutada rohkem kui teenid, tuleb ajada asju usaldusväärsete inimestega ja teha ära see, mida pead tegema.