Noored

Ammuta raamatutarkust: mida soovitab noortel lugeda Johannes Lilover

6 minuti lugemine

Tutvustame taas LHV raamatukogus leiduvaid kirjandusteoseid. Seekord aitab LHV noorte mõttepanga liige Kevad Belle Saareperal ettevõtlikele ja särtsakatele noortele raamatuid valida ja tutvustada youtuber Johannes Lilover.

https://lh4.googleusercontent.com/xxD4iWp9vcRYJ2PXXSM_bKG3IB3EpqM0rEBR1CqDCEZDGqQ8ISK_TAWAgX7FJmWX2CXZSOqSluXNkjjkzlVWeUHYtKdCEqv4CcwclkEGvAmaa7Mjt2TXn-kKuJ6MybuMTm_jyRh1

“Game Changers”

Dave Asprey

Tegemist on sellise raamatuga, mille puhul sa soovid, et see oleks vähemalt kolm korda paksem. Dave Asprey on regulaarne esineja erinevatel konverentsidel, ta salvestab iganädalalaselt podcaste, juhib multimiljoni dollari väärtust äri, on täiskohaga isa ja kirjutanud mitu raamatut ning püüdleb iga päev selle poole, et elada 180-aastaseks. Päris muljetavaldav, eks?

“Game Changers” on raamat, kuhu on kokku kogutud maailma tippjuhtide, teadlaste ja edukamate ettevõtjate nipid oma potentsiaali maksimaalseks kasutamiseks! Raamat on jaotatud kolmeks teemaks: Kuidas olla targem, kiirem ja õnnelikum. Ühesõnaga, raamat, mis muudab su elu. Punkt.

https://lh6.googleusercontent.com/WUH1I-gN9u92rvIe5tx1D1-4hw2-gJgX-p-zpuFlaRbxgGdt2OU8DTsznSizwcnC0bnXXSOMGtBv8w6IEq8vB-4eHPL4KGcKNCkf9kbC5PGXWQhcK4HcW6oanhwT24-u1f4BQy6-

“Miracle Morning”

Hal Elrod

Igal hommikul kell 5 ärkamine võidab sulle päevas keskmiselt 2 lisatundi – aeg iseendale või töö tegemiseks nii, et välised faktorid sind ei segaks. See teeb kuus ligikaudu 60 tundi ja aastas keskmiselt 720 tundi!

Mida kõike sa suudaksid ära teha 720 lisatunniga oma elus?  

Kui su peas ütleb hääl praegu: “Nojaa, aga ma ei ole väga hommiku inimene…” ja see on tõesti su parim vabandus, siis maga oma elu heaga maha. Või laenuta see lühike ühe-päeva-lugemine ja anna endale vähemalt võimalus proovida! 

Hal Elrod kirjutas raamatu oma praktilistest kogemustest. 20-aastaselt sattus Elrod liiklusõnnetusse, mille tagajärjel murdis ta 11 luud ning ta süda seiskus 6 minutiks. Arstid olid veendunud, et ta ei kõnni enam kunagi. Enne 30. eluaastat jooksis ta 52-kilomeetrise ultra-maratoni ning saavutas oma ettevõttes tohutu edu! Traagiliste sündmuste tagajärjel otsustas autor panustada igal hommikul tund aega enda arendamisele – sellest sündiski “Miracle Morning”!

Ära varasta neid tunde oma une arvelt, vaid istu õhtul lihtsalt paar tundi vähem arvuti või teleri taga! Magamine on endiselt üks olulisemaid tegevusi inimese tervisele! Soovitan enne oma uue kella viiese äratuskella seadistamist teha kiire test www.thepowerifwhenquiz.com , mis ütleb sulle su une kronotüübi (ehk millal oled kõige produktiivsem) ning kui see on Hunt ehk oled produktiivne öösiti, siis pole mõtet end lihtsalt trendi pärast piinama hakata. Lõpuks teab su keha siiski kõige paremini!

https://lh3.googleusercontent.com/wcnjMuDBLETz13wyaEPcce7XF_j9DMPhxN7Y5dy9wLz0CzkBTclMSwiaGKNoiMeBzw56O1BqTgSxMmED7m-9tN4bO6PJLQ1fFpCxtlC_1g9kv_jHayYKHJPp8bJjAD-F5z_dPrWX

“Alkeemik”

Paul Coelho

Sa oled arvatavasti mitmeid kordi kuulnud, kuidas “Väike Prints” on see number üks teos, mis  k i n d l a s t i  su elu muudab… “Alkeemik” on uus “Väike Prints”. Tegemist on teosega, mida ma esimesena oma sõpradele, kes minult lugemissoovitusi küsima tulevad soovitan, sest tegemist on inspireeriva ja kaasahaarava lugemisega. „Alkeemia“ on lühike, kohati isegi lapselik teos, mille käigus saab naerda ja nutta. Raamat on kirjutatud nii lihtsalt, et on igaühele arusaadav, kuid sellest olenemata mõistab iga inimene seda erimoodi, sest “Alkeemik” ei räägi su mõistuse vaid südamega. Lihtsuses peitub võlu. Minu üks lemmikumaid tsitaate raamatust oli kindlasti: “Mul on võimalus viia oma unistused ellu, ja see teebki elu põnevaks.”

Brasiilia kirjanik Paulo Coelho unistas kirjanukuks saamisest juba teismeeas, kuid ta ema oli selle mõtte vastu. 16-aastaselt otsustas Coelho, et ei jaksa enam ühiskonna ja vanemate ootuste kohaselt elada, mille tagajärjel saatis ta ema Paulo hullumajja, kust ta enne 20. eluaastat kolm korda põgenes. Hullumaja ei takistanud Coelhol oma unistusi taga ajamast ning ühtekokku avaldas ta 30 raamatut

JOHANNES LILOVERI SOOVITUSED

https://lh5.googleusercontent.com/JwPeg16pb30D3sm9sz6JOhE4IfdJpWk6UOjcKWd0fs3mgBefjDXI6qwE_jK1Gx7TlrGJtyooCUHg9SNyI2zZfZRYN4BkG-unhZr5hnjp2hLqqHywUzZbNcG0EiPRVd7IM98V8TV6

“The Woman in the Dunes”

Kōbō Abe

“Tegemist on arvatavasti minu lemmik ilukirjandus teosega. Lugu on lihtne kuid sügav, raamat ise on väga kergesti loetav ja üpriski lühike,” ütleb Johannes sissejuhatavalt.

Lühidalt võib sisu kokku võtta järgmiselt: “Kooliõpetaja võtab paar vaba päevaks ja läheb kõrbesse putukaid korjama. Ta jääb oma viimasest bussist maha ning näiliselt lahkete külaelanike poolt pakutakse talle öömaja. Õpetaja ööbib ühe naise kodus, mis asub augus, kuhu saab ainult köie ja redeliga. Hommikul ärgates ei ole enam redelit ega köit ja teda sunnitakse hoopis tööd tegema. Loo põhiline tegevusjoon tiirleb tema põgenemiskatsete ümber, millest kõlab korduvalt mõte sellest, kuidas inimesed suudavad kohaneda ja aktsepteerida oma olukorda. Naine avastab lõpuks, et tema igapäevaelu kapitaalses riigis on sama suur vangistus kui elada seal augus.”

Raamat püstitab huvitavaid küsimusi elu kohta, mis praegu isegi veel aktuaalsemad kui raamatu avalikustamise ajal, 1962. aastal. Johannest pani see raamat palju mõtlema, kas meil on vaja kõiki neid mugavusi, kõiki neid suvalisi asju, millele raha kulutame, ja kõiki neid valikuid… Ning ta usub, et tegelikult saab väga õnnelik olla ka minimaalselt ja säästlikult elades. “Selle naise elu, kes kogu päeva augus tööd tegi, oli samaaegselt väga raske ja väga kerge. Füüsiliselt oli see arvatavasti raske- ning elada vangistuses ilma kaasaja mõnudeta on kindlasti raske- aga samas ta ei osanudgi välist maailma igatseda. Ta ei pidanud tegema otsuseid ja ta oli rahul sellega, mis tal on,” sõnab Johannes lõpetuseks. Raamatus ei puudu ka armastuse motiiv. 

https://lh5.googleusercontent.com/lbBB4CoA1G8d9Pcxa7cOg5Bljq4CZpMMjPykRPJJpkqG6EJe7b8v21M8mbtYM36UZC5OtuVmqzqeKEYbY_enWBMUK3knTqvqS9jP-mE7NUGLJJtpFnFSJgtGdA7knwcqVlwvAvg5

“Total Recall”

Arnold Schwarzenegger

“Kõige mitmekesisem autobiograafia raamat, mida lugenud olen!” on Johannes veendunud. Arnold on teinud oma elus väga palju asju ja meil kõigil on võimalik neist õppida läbi ühe raamatu: see, kuidas ta jõudis väiksest Austria linnast Ameerikasse ja sai maailma parimaks kulturistiks ning kuidas ta lõpuks sellest tüdines ning hoopis näitlejaks hakkas. Peale kümmekond rasket aastat sai temast üks kõige kuulsamaid näitlejaid maailmas. Lisaks edukale näitlejakarjäärile oli tal mitmeid firmasid, kirjutas raamatuid ja tegeles investeerimisega. Hiljem läks ta ka poliitikasse nii et nagu näha puudutab see raamat väga paljusid eri teemasid. Johannes leiab enda jaoks peamise sõnumina Schwartzerneggeri autobiograafiast just selle, et sa võid saada ükskõik kelleks sa tahad kui sa vaid piisavalt vaeva näed. Lihtne aga tabav.

Raamatu rääkis mehe elust väga ausalt ja jagas ka halbu külgi- näiteks käis raamatust läbi ta suhe oma naisega ja petmine. “Ma polnud eelnevalt temaga eriti tuttav ja ma pole ka kulturistist liialt kuulnud, aga see on praeguseni minu lemmik biograafia raamat.” kinnitab Johannes ning lisab mõned meeldejäävamad tarkuseterad raamatust: “Aita teisi nii palju kui saad. Proovi olla ambitsioonikam, sest me oleme nii paljuks võimelised. Teadmised ei aita kui sa ei käitu nendele vastavalt. Ning lõpetuseks ka, et investeerimine on väga tähtis.”

KES ON JOHANNES LILOVER

  • Nimi: Johannes Lilover
  • Vanus: 17
  • Huvid: Peamisteks hobideks on parkour, pildistamine ja videote tegemine. Samas huvitun ka peaaegu kõigest enda ümber. Klaverist ja malest kuni tennise ja mäesuusatamiseni välja.
  • Parim investeering: Enda investeeringutest rääkides, siis häid on vist isegi raskem leida kui halbasid. Arvatavasti reisimine üks kõige paremaid – rõõm on pikaajaline ning mõni reis on olnud vägagi silmiavav… Hetkel olen ka rahul uue kaameraga ja Sony kõrvaklapidega, mis teevad raamatute kuulamise kergeks. Kuid parim parim investeering on ikkagi vist inimsuhetesse, mu ümber väga palju imelisi inimesi, kes aitavad mind väga palju. Nende väärtus ei lange ka ajaga nagu, khm-khm, mingite kaamerate…
  • Mõttetuim investeering: Halvad investeeringud on peamiselt olnud pisiasjad, peale mille ühekordset kasutamist olen avastanud, et õieti ei tahagi või vajagi neid…Viimase poole aastaga olen proovinud selliseid asju vältida. Suuremad kulutused on olnud enda merchi tegemine ja siis avastamine, et ma ei taha enam neid müüa või näiteks paar kaameraga seotud ostu, sest nende väärtus langeb väga palju isegi pärast paari kasutuskorda.
  • Mille tarbeks hetkel raha säästad?: Hetkel kogun raha selleks, et kui mul kunagi piisavalt teadmisi päris investeerimise kohta, siis mul oleks piisavalt raha, et alustada.     
  • Kui võidaksid lotoga suurema summa, mille peale selle kulutaksid?: Lotoga raha võites ostaksin arvatavasti paar asja, mis mu igapäeva elu kiiremaks teeksid (hea efektiivne läpakas, assistent ja kaamera lisavidinaid). Suurima osa rahast sooviksin investeerida arvatavasti kinnisvarasse. Võib-olla läheksin aastas ka paarile reisile rohkem! 
  • Mõni tarkusetera raha kohta: kogemused ja elamused on asjadest tähtsamad.
  • Millist rahanõu annaksid nooremale iseendale?: Üks soovitus, mida annaksin 12-aastasele endale oleks vist selline: Tegele enda hobidega. Sa saad nendega suurena raha teenida nii et lihtsalt tee seda, mis sulle meeldib ja see ongi kõik. Ära muretse millegi pärast!

KÕIKIDEL LHV PANGA JA LHV VARAHALDUSE KLIENTIDEL ON VÕIMALIK LAENUTADA VÄÄRT KIRJANDUST LHV RAAMATUKOGUST. USUME, ET RAAMATUTE LUGEMINE MITTE AINULT EI RIKASTA VAIMSELT VÕI ARENDA MEIE VÄLJENDUSOSKUST, VAID ON SUUREPÄRANE VIIS ISESEISVALT ARENEDA JA ÕPPIDA. 
SOOVIME TUUA LUGEMISHARJUMUSE NOORTELE LÄHEMALE.