Ajalugu

10 aastat nutimaailma

8 minuti lugemine

Võib öelda, et enam-vähem kümme aastat tagasi algas aeg, mil hakkasime ekraane sõrmega puutuma. Nüüd teavad juba sõimelapsed, et kui ekraanil midagi helendab, peab seda puudutama, et soovitud toimingut teha. 

Kuid see pole ainus muutus dekaadi jooksul. Kui mõtleme end aastasse 2008, siis ei tunneks praegust nutimaailma äragi. Areng on olnud meeletu. 

Aina täpsem puudutus

Kuigi puutetundlik tehnoloogia leiutati juba 1960. aastatel, leidis see tee massidesse alles eelmise sajandi lõpul. 1993. aastal välja tulnud IBM-i mustvalge ekraaniga kommunikaator Simon reageeris puutepliiatsi puudutusele ja töötas survetundlikult, kuid ekraanile tuli avaldada survet üsna tugevalt, et see reageeriks.

Mobiiltelefonide valik 2008. aastast. (C) Fotod: Kaido Einama

Eelmise sajandi lõpul tuli välja juba palju pihuarvuteid, mida sai kasutada oma kalendri, kontaktide ja märkmete hoidmiseks ning vingeimad olid ka netiühenduses. Puuteekraanide murrang tänapäevase kasutusmugavuse juurde tuli aga alles sel aastatuhandel. 2002. aastal esitles Sony nn Smart Skini tehnoloogiat, mis registreeris õrna sõrmevajutust ja oli mitmikpuutetundlik: korraga sai vajutada mitme sõrmega. 

Enne iPhone’i

Ulmelisena tundunud puutetundlik tehnoloogia jõudis mobiiltelefonidesse 2006. aastal, kui LG Electronics tutvustas mobiili Prada, mille ekraani ei pidanud enam näpuga suruma, vaid piisas õrnast puudutusest. LG jõudis välja tuua veel mitmeid uute puuteekraanidega tooteid, enne kui Apple 2007. aastal avalikkusele sama tüüpi ekraaniga esimest iPhone’i esitles. Sellest ajast alates on sõrmega puudutatav ekraan saanud tavaliseks. 

Aasta 2007 – esimene iPhone.

Endiselt on liikvel ka puutepliiatseid (näiteks Samsungi Galaxy Note’i seeria), kuid moodsad puutepliiatsid on ülimalt tundlikud ja neid ei pea vastu ekraani suruma. Samas oskavad need ära tunda ka survetugevust, nii et pliiatsiga saab digiekraanile joonistada nagu tavalise pliiatsiga, vajutades jämedama joone jaoks tugevamalt ja peenema triibu jaoks õrnemalt.

Nutitelefonid olid enne iPhone’i küll olemas, kuid neid ei ostetud massiliselt. Microsofti mobiilse operatsioonisüsteemiga ja puutetundliku ekraaniga telefonid olid suunatud äriklassile.

Ehkki neil olid puutetundlikud ekraanid, tuli neid opereerida puutepliiatsiga, sest tegemist oli n-ö survetundlike ekraanidega. Sõrm vajutas peent Windowsi operatsioonisüsteemi graafikat liiga ebatäpselt, sellele sai pihta vaid stiiluse ehk spetsiaalse plastmassist pulgaga.

Siiski olid juba olemas ka Microsofti platvormile tehtud spetsiaalsed „sõrmesõbralikud” äpid, näiteks Garmin tootis mobiilinavigaatoreid, mida sai sõrmega juhtida tänu suurtele selgetele nuppudele.

Nuputelefonist tehisintellektiks

Niisiis, aasta 2008 oli üsna murranguline. Apple’ilt oli iPhone juba välja tulnud, Eestis oli taas käes aeg, kus rikastuti spordikotiga välismaalt elektroonikat tuues – toodi iPhone’isid, mida siin veel ametlikult osta ei saanud.

Apple võttis kasutusele mahutundliku puuteekraani, mis töötas teisel põhimõttel kui seni levinud puutetundlikud ekraanid.

Põhierinevus seisnes selles, et sõrmega puudutades ei pidanud enam kõvasti ekraanile suruma – mahtuvuslik ekraan tundis ära ka üsna õrna puudutuse. Seega sai hakata tegema telefone, millel polnud enam tüütut puutepliiatsit. Apple tõi mobiiliekraanidele suured ikoonid, äpipoe, kust saab osta äppe, ning ülilihtsa kasutajaliidese, tänu millele polnud enam vaja kaevuda seadetesse või küsida spetsialistilt abi mõne vajaliku sätte leidmisel.

Isemõtlev telefon?

Tänavu räägivad kõik tehisintellektist. Jah, ka 2008. aastal ennustati, et tehismõistus tuleb ilmselt juba lähema dekaadi jooksul, kuid praegustes telefonides sisalduv erineb sellest fantaasiast.

Jättes vahele kogu evolutsiooni, mis kümne aasta jooksul on toimunud, hüppame kohe aastasse 2018, sest see on taas revolutsiooniline aasta. Kui vahepealsetel aastatel kippus mobiilimaailm stagneeruma ja tegeleti vaid kiiremate protsessorite, rohkema mälu ja õhema korpuse disainimisega, siis aasta 2018 toob suuri muutusi – juba esimestel kuudel ongi need jõudnud müügilettidele.

Meil pole (veel) isemõtlevaid masinaid, kuid on iseõppivad. See on samm isemõtlemise poole, aga läheb veel mitu suurt sammu, enne kui masinad hakkavad iseseisvalt mõtlema.

Iseõppivad seadmed oskavad aja jooksul targemaks saada ja ülesandeid kiiremini ning täpsemalt lahendada. Mobiilis tähendab tehisintellekti tugi praegu spetsiaalset kiipi, mis teeb neurovõrkude arvutusi riistvaraliselt väga kiiresti ning kasutajate eelistusi ja käitumist arvestades hoiab näiteks mobiili akut või keerab pildiseadeid õigeks. Samuti aitab iseõppiv masin teha paremini näotuvastust ja vastata kasutaja häälkäsklustele.

Kolme megapiksli asemel kolm sensorit

2008. aastal tuli välja võimas Samsungi klapiga telefon FlipShot SCH-U900, mida sai pöörata nagu videokaamerat filmima ekraaniga külje peal. Sensor – 3 megapikslit – oli üsna kõva sõna.

Vanemad inimesed otsivad numbriklahve siiamaani taga, sest kehvema nägemise ja kohmakamate näppudega polegi puuteekraanil nii lihtne toimetada. 

Kaameral oli juba autofookus, reguleeriti ISO, pildistada sai ka panoraami, st telefon pani mitmest pildist kokku ühe laiformaadis pildi. Salvestada sai ka 10 minutit VGA kvaliteedis videot – ajal, mil arvutimonitor oli veel vanamoodne VGA, sellest piisaski.

Üsna uus, messidel küll juba mitu aastat tutvustatud täiendus oli aga kaamera tehtav OCR ehk visiitkaartide pildistamine, mis võimaldas kanda andmed pildilt otse telefonikontaktidesse. Täpitähtedega oli muidugi probleeme.

Messidel oli juba mitu aastat tutvustatud kaamerate täiendust, mis võimaldas visiitkaartee pildistada ja kanda andmed pildilt otse telefonikontaktidesse.

Aastal 2018 hakkab aga mobiilide kvaliteet järele jõudma mitte ainult digikompaktkaameratele, vaid ka peegelkaameratele. Kui peegelkaameratele saab luua aina keerulisemaid läätsesüsteeme, mida objektiividena kerele külge keeratakse, siis mobiilides läätsede jaoks ruumi eriti pole.

Mobiili õhukesse kesta ei mahu ka muudetav ava, mis annab pildikvaliteedile palju juurde. Fikseeritud ava puhul on keeruline mängida teravussügavusega, samuti tekib hämaras suure avaga pildistamisel palju müra. Müra vähendatakse erinevate algoritmidega ja sensori tundlikkuse suurendamisega, nüüd tegeleb digitaalse müraeemaldamisega ka tehisintellekt.

Autori tehtud pilt Pariisis, mille on kokku miksinud Huawei P20 Pro tehisintellekt kolme tagakaamera tulemusest.

Huawei P20 Pro, mis just välja tuli, pakub juba kolme tagakaamerat ja tehisintellekti, mis miksib kolme sensori pildi kokku parimal viisil – valgust suudetakse nii koguda kolm korda rohkem ja pildikvaliteet läheneb peegelkaamera omale.

Ekraanid – äärest ääreni

2008. aastal oli üks väga suur tehnoloogiline saavutus HTC uus telefon Touch HD. Selle ekraan oli 65 tuhande värviga, 3,8-tolline diagonaal andis ekraani ja korpuse suhteks napilt 57 protsenti, piksleid oli 480 × 800. Värve ja punktitihedust oli oma aja kohta külluses, kuid nüüd, kümme aastat hiljem, on maailm täielikult muutunud.

Värve mõõdetakse miljonites ning hiljuti välja tulnud Huawei P20 Pro 6,1-tollise diagonaaliga ekraani suhe korpuse pinda on esiküljel juba 81,9 protsenti. Selle aasta trend ongi äärte kadumine telefonidelt, sest painduvaid ekraane saab korpusele paigutada nii, et mingit füüsilist äärt pole enam vajagi. 1080 × 2244 piksline ekraan on hõivanud ka telefoni ülemise ääre, kus varem asusid lähedussensor, kuular ja esikaamera. Kuhu need küll said?

Xiaomi esimese uut tüüpi mobiili Mi Mixi 6,4-tollise ekraani ääred on nii õhukesed, et telefoni korpus on sama suur kui tavalistel 5,7-tollistel äärtega telefonidel. Kaotatud on ääred nii külgedelt kui ka ülalt, kinni saab hoida kitsast ribast korpuse allservas.

Esikülje selfie-kaamera on viidud mobiili allserva ja enam pole ruumi ka kuularile ekraani kohal. Heli tekitatakse nüüd piesoelektrilise keraamilise plaadi abil ja lähedussensor, mille ülesandeks on ekraan välja lülitada, kui mobiil kõrva vastu pannakse, töötab infrapuna-anduri asemel ultrahelisensoriga, mis oskab vaadata serva taha. Sellise anduri saab panna telefoni küljele, mitte esipaneelile, kus laiutab nüüd äärest ääreni ekraan.

Ulmest on saanud argipäev

Kui 20 aastat tagasi tulid välja esimesed arvutite lisaseadmed, mis oskasid lugeda sõrmejälge, oli tegemist tõelise ulmega. Kohmakad ja aeglased seadmed tegid aga palju vigu. Nüüd on sõrmejäljelugejad tavalised ka odavates mobiilides.

Uuemad kallima klassi mobiilid teevad ka näotuvastust – ükskõik, kas päikese käes või hämaras, habemesse kasvanud näoga või prillidega, omanik tuntakse ikka ära.

Sõrmejälge aga oskab mõnel telefonil juba lugeda ekraan ise, näiteks on India mobiilitootja Vivo teinud sõrmejäljetundlikuks pool ekraani – paned sõrme vastu ükskõik mis kohta ekraani alumisel poolel ja sõrmejälg loetakse ära, ilma et oleks vaja eraldi sensorit.

Näotuvastus oli küll olemas pea viis-kuus aastat tagasi, kuid seda palju ei kasutatud, sest vigade arv oli suur. Viimastel aastatel on aga tehnoloogia täiustunud, nii näiteks oskavad Apple’i, Samsungi ja Huawei telefonid kasutaja eksimatult ära tunda igasugustes oludes.

Mobiilidokk – dekaadide ühendaja

Tegelikult on idee ühendada ekraan, klaviatuur ja hiir mobiiliga, et siis sellega tööd teha, juba aastakümneid vana unistus. Eks on ka katseid tehtud, mäletame näiteks Microsofti katseid Lumia telefonidega, kuid varem jäi nutitelefon suurel ekraanil toimetamiseks liiga lahjaks. 

Nüüd aga on protsessori ja graafikakaardi võimsus lõpuks piisav, et telefonist saaks arvuti asendaja. Nii uuendas Samsung telefoni Galaxy S9 väljatulekuga oma dokkimissüsteemi ja uus DeX Pad lubab tavaarvuti kogemust, kui ühendad mobiili vastava alusega ning paned juurde hiire, klaviatuuri ja suure ekraani. DeX Padil lamav telefon võib ise olla ka suure ekraani puuteplaat või lisaklaviatuur.

Puuteekraanid igal pool

Praegust aega võib õigusega nimetada puuteekraanide ajastuks, sest need paneelid on läinud nii odavaks, et neid lisatakse juba igale poole. Isegi mõne-eurosed Hiina pulsikellad on varustatud ülilihtsa puuteekraaniga – mehaanilise nupu asemel, mis ajaks ju ka asja ära, saab menüü vajutamiseks puudutada ekraani või lehekülje vahetamiseks viibelda sõrmega. 

Puuteekraaniga tooteid on nüüd igavesti palju, nii et tulevik on saanud olevikuks.

Seega ei maksa nutiekraanid enam midagi, et neid panna pesumasinate, auto armatuurlaudade või isegi väiksemate koduseadmete külge. Seda vaatamata asjaolule, et puuteekraanide tootmiseks on vaja mõnesid haruldasi metalle. Praegu paistab neid vähemalt Hiinas jätkuvat. Lähiajal saavad teadlased ilmselt hakkama ka esimeste väärismetallivabade puuteekraanidega: katsetatud on süsiniknanotorukestega puuteekraane ja muude odavamate materjalidega, kuid ka oluliselt raskemini teostatavaid tehnoloogiaid.

Külmkapp käib ise poes

Samsung tuli kaks aastat tagasi välja Family Hub Smart Fridge külmiku mudeliga, mis on varustatud paljude kaamerate ja suure puutetundliku ekraaniga. Ekraanist olulisem on aga see, et seade on ühendatud ka võrku ning poes olles saad oma nutiseadmest külmkapi sisu üle vaadata. Peale ukse sulgemist jäädvustab kapis sees olev kaamera iga kord kapi sisust pildi.

Külmkapi ekraani abil võib tänapäeval juba sooritada ka poest oste, mille kuller sulle koju toob. Loomulikult saab külmkapi ekraanil ka ise kapi sisu üle arvet pidada ja nädala toidumenüüsid koostada. Kui mõelda, milline arneg võiks aset leida järgmise kümne aasta jooksul, siis ilmselt külmkapp tellib juba ise toidu poest koju ja genereerib menüüsid. Süüa ta aga ilmselt veel valmistama ei hakka, sest robotitel puudub selle juures käige vajalikum. Maitsemeel. 

Arvuti areng

2008. aastal ostetud hea arvuti parameetrid olid tõenäoliselt midagi sellist.

 • Protsessor: Intel Core 2, neljatuumaline, 2,4 GHz
 • Mälu: 4 GB
 • Kõvaketas: 320 GB

Sülearvutid kaalusid 4–5 kg ja neid kanti õlakottides, ekraanid olid suured, klaviatuurid kõrged ja klõbisevad.

Tänapäeval on ekraanid üllatuslikult hoopis väiksemaks läinud, arvutid on pisemad ja mobiilsemad, neilt on kadunud ka pea kõik ühenduspesad, mis dekaad tagasi määrasid arvuti headuse. Kõvakettad on valdavalt asendunud SSD-dega ehk pöörlevate osadeta välkmäludega, mis kestavad kaua ja on kümneid kordi kiiremad.

Kõvakettamahtudes seevastu pole toimunud lineaarne kasv, vaid pigem paigal tammumine.

Põhjus on selles, et me oleme aastal 2018 kolinud pilve ja enamik meile vajalikest andmetest on seal. Arvutis hoitakse vaid hädavajalikku. Küll aga on oluline kiire internetiühendus. Ja see ühendus peab olema kõikjal. Seepärast on süleritel tihti ka 4G-kaart ja kiire WiFi, kontoritingimustesse.

Mobiiltelefon aastal 2008

HTC Touch HD

Väljalaskeaasta: 2008

Oma aja kohta oli see Windows Mobile’i operatsioonisüsteemiga nutitelefon kaugel teistest ees nii kasutajaliidese disaini, vastupidavuse kui ka kiiruse poolest. HTC oli tipptegija (mida ei saa enam öelda 2018. aastal), nende telefon oli küll Windowsiga, aga sellele oli peale ehitatud väga kasutajasõbralik ja ilus disain.

Tehnilisi näitajaid:

 • Ekraan 65 000 värviga, 480 × 800 pikslit, viipega navigatsioon, käekirjatundmine.
 • Operatsioonisüsteem Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
 • Selfie-kaamera: VGA-video.
 • Aku vahetatav, 450 tundi ooteaega, 6,5 tundi kõneaega.
 • Hind väljatuleku ajal 290 eurot.

Mobiiltelefon aastal 2018

Huawei P20 Pro

Väljalaskeaasta: 2018

Äsja välja tulnud Huawei P20 Pro on selleaastase mobiilirevolutsiooni ehe esindaja: kolm tagakaamerat, tehisintellekti kiip, äärest ääreni esiekraan, näotuvastus, veekindlus jne. Huawei kolm tagakaamerat teevad kohati pilti nagu peegelkaamerad, isegi hämaras. Tehisintellekt tunneb ära, mis või kes on pildil, näiteks isegi koera: tagantvaates pildistamisel parandatakse fotod „koera pildistamise seadetega”, mis tähendab, et koera karvad teravustatakse detailideni, vähendatakse koera „kollasilmsust” ja teravustatakse sinna, kuhu koer võib pildistamise hetkel jõuda.

Tehnilisi näitajaid:

 • Ekraan AMOLED, puutetundlik, 16 miljonit värvi, 1080 × 2244 pikslit, kümne sõrme tugi.
 • Operatsioonisüsteem Android 8.1 Oreo.
 • Selfie-kaamera: Full HD video.
 • Aku mittevahetatav, 528 tundi ooteaega, 25 tundi kõneaega (reaalsel kasutamisel aku tööaeg 2 päeva).
 • Hind väljatuleku ajal u 900 eurot.

Digiseebikad on kadumas

Kui kümme aastat tagasi ei ennustanud veel keegi, et mobiilikaamerad võiks hakata digikaameraid välja tõrjuma, siis nüüd on see juhtunud. Peegelkaamerad on loovutamas oma kohta peeglita hübriidkaameratele, rahvakeeli n-ö digiseebikad aga kaovad vaikselt tähelepanu alt, sest mobiilid teevad nüüd nii häid pilte, et võistlevad edukalt kompaktkaameratega.

Nupuvaba kell

Ilmselt kõige odavamad puuteekraaniga seadmed on mõnikümmend eurot maksvad lihtsad pulsikellad. See Hiina toode LY 107S, mis mõõdab pulssi ja vererõhku ning loeb samme, maksab paarkümmend eurot, kuid sellest hoolimata on tasuvam teha ekraan puute- ja viipetundlikuks selle asemel, et lisada külgedele traditsioonilised kellanupud.

Nutikas pangakaart

Ka tavalistele pangakaartidele on lisatud puuteekraane. See Concuri seade töötab tavalise plastikust pangakaardina, kuid sisaldab ka e-paberist (üliökonoomset, taustavalgustuseta) ekraani, mis on puutetundlik. Sellel saab kuvada kontojääki, vahetada aktiivset maksekaarti ja näha muud pangaga seotud infot.